Türk Hava Yolları ürün çeşitliliğini geliştiriyor.

Shop&miles

Sizleri içinde online alışverişin de yer aldığı, Türkiye'nin en büyük Sadakat Programı ile tanıştırmak isteriz: Türk Hava Yolları SHOP&MILES Mil Harcama ve Alışveriş Programı

Sanal Mağaza Loyalty Services tarafından hayata geçirilen ve açılışı 11 Kasım 2014 tarihinde Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil tarafından bir Basın Toplantısı ile yapılan bu yeni program, Miles&Smiles üyelerine millerini artık www.shopandmiles.com Katalog ve Alışveriş sitesinde harcama imkanını sunuyor. Üyeler dilerlerse Mil+Para veya sadece Para seçenekleri ile de alışveriş yapabiliyorlar.

www.shopandmiles.com adresinde küçük ev aletlerinden saatlere, oyuncaklardan bisikletlere, bilgisayar ve laptop ürünlerinden telefon ve televizyonlara kadar binlerce ürün yer alıyor. Ek olarak sadece bu sitede bulunabilecek tasarım ürünleri ve Türk Hava Yolları'na özel TK Collection ürünlerinden de bahsetmemiz lazım. Tamamen stoklu olan bu ürünler, kullanıcılara Sanal Mağaza'nın Samandıra'daki 10.000 M2 ' lik Lojistik Merkezinden ortalama 3 gün içinde ulaştırılıyor.

Program sadece Türkiye'de hizmet vermiyor, aynı zamanda ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, İspanya ve İtalya’da ikamet eden Miles&Smiles üyeleri de bu hizmetden faydalanabiliyor.

Sanalmağaza olarak, Teknik alt yapı, Yazılım, Ürün Tedarik Zincir ve Proje yönetimi ile Çağrı Merkezi Hizmetleri sunduğumuz bu projemizi gurur ve mutlulukla siz değerli dostlarımızla paylaşmak istedik.

Sanal Mağaza Sadakat Uygulamaları Konferansı

Sanal Mağaza Konferans

SANAL MAĞAZA SADAKAT UYGULAMALARI & TİCARİ PAZARLAMA KONFERANSI RENAİSSANCE ISTANBUL BOSPHORUS Hotel ‘ DE 200 ‘ E YAKIN DAVETLİ KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİ.

Müşteri Sadakat Programlarında Türkiye’nin lider firması Sanal Mağaza ‘ nın Sadakat Uygulamaları & Ticari Pazarlama Konferansı aralarında AVON, BP, COCA COLA, KNAUF, KOÇ, MARSHALL, KALEKIM ve TURKCELL gibi Türkiye ‘ nin dev firmalarından katılımcıların bulunduğu 200 ‘ e yakın davetli grubunun katılımıyla 8 Ekim 2013 tarihinde Renaissance Istanbul Bosphorus Hotel ‘ de gerçekleşti

Dünya ‘ da ve Türkiye ‘ de uygulanan LOYALTY programları başta olmak üzere BIGGPLUS grubunun vermiş olduğu tüm hizmetler, özellikle Sadakat dünyasında yeni Mobil uygulamalar hakkında bilgi alan konuklar; Türkiye ‘ den AXA SİGORTA, BOSCH OTOMOTIV vaka örneklerini ve yurtdışından da MARITZ ve LOYAX sunumlarını dikkate dinlediler.

MARITZ Dijital Stratejiler Sorumlusu Nicole Powers tarafından yapılan Sosyal Medya bağlantılı Sadakat Uygulamaları & Gamification sunumu ve Sanal Mağaza ‘ nın müşterileri ile ilk defa buluşan yeni Kurumsal Tanıtım filmi özellikle ilgi gördü.